konec bolesti zad

Eva Peltrámová

SM systém - spirální stabilizace

regenerační cvičení a masáže

cvičení masáže poradenství

Ploché nohy cviky SM systém

Plochá noha a vbočený palec (hallux valgus) je rozšířený zdravotní problém. Jedná se o pokles nožní klenby, který neumožní správné došlápnutí chodidla. Potom dojde ke zploštění části nožní klenby a zvýšení vbočení paty.

Příčiny mohou být různé, nekvalitní obuv, dědičným sklony, obezita nebo oslabené svalstvo. Plochonoží se projevuje únavou po delší chůzi, otoky nohou nebo pocitem těžkých lýtek.

Plochá noha je komplexní problém

Klenbu nožní vytváří pohyb paží při chůzi, který aktivuje spirální stabilizaci. Klenba nožní je tedy funkce celotělová a ne místní. Proto ji musíme cvičit a léčit komplexním obnovením spirální stabilizace a ne jen místně.

Funkce nožní klenby

Při hlubším rozboru příčin ploché nohy a vbočeného palce zjistíme, že jsou projevem poruchy spirální stabilizace svalů na dolní končetině. Všechny tři spirály propojují pohyb paže s šikmými břišními svaly. Dále navazuje činnost svalu m. gluteus maximus, který napíná sval fascii latu (obrázek). Fascia lata tonizuje m. tibialis anterior, který zvedá klenbu nožní.

Při zvednuté klenbě se zapojí m. abduktor hallucis a vrací palec do vyrovnané pozice. Klenba nožní se tvoří při optimálně koordinované a stabilizované chůzi v době opory na jedné dolní končetině. Při zvednuté klenbě se zapojí sval m.abductor hallucis (odtahovač palce) a vrací palec do vyrovnané pozice.

Porovnání plochá noha - klenutá noha

Pasivní plochá noha a aktivní klenutá noha - pohled ze strany

Pasivní plochá noha a aktivní klenutá noha - pohled zepředu

Cviky na plochou nohu